Porozmawiajmy o konkretach – porównajmy koszty.

Porozmawiajmy o konkretach – porównajmy koszty.

Porozmawiajmy o konkretach – porównajmy koszty.

Dokonując wyboru sposobu ogrzewania mamy na uwadze koszt takiej instalacji. O ile koszt armatury instalacyjnej jest zbliżony dla wszystkich źródeł ogrzewania, uzależniony od powierzchni, którą chcemy ogrzewać i ilości osób chcemy zabezpieczyć w wodę użytkową to koszt samego źródła jest zróżnicowany.

Zacznijmy od kosztów energii (!)

Źródło: https://www.ure.gov.pl/pl/rynki-energii

Przedstawione powyżej porównanie cen energii ze źródeł URE za rok 2017 wynika ,że nadal najtańszym paliwem energetycznym służącym do celów grzewczych w miastach jest węgiel kamienny ale ze względu na szkodliwe w skutkach warunki spalania węgla kamiennego w ubogich technologicznie piecach na paliwo stałe stanowczo nie polecane. Decydowanie się na ten sposób ogrzewania , przy wdrożonym programie „Czyste Powietrze” jest nieuzasadnione.

Kolejnym źródłem energii, na który mogą decydować się mieszkańcy miast to gaz ziemny wysokometanowy lub zaazotowany. Pomimo wyższych i ich niepewnych w perspektywie kolejnych lat cen gazu ziemnego , ten sposób ogrzewania znajduje zainteresowanie najprawdopodobniej ze względu na niski koszt zakupu pieca gazowego. Niestety, koszty eksploatacji i przeglądów , ryzyko narażenia życia na niebezpieczeństwo spowodowane niekontrolowanym wyciekiem gazu, powinno zastanowić nabywcę urządzenia lub zarządcę nieruchomości o słuszności tej decyzji.

Nie wątpliwym liderem w rankingu cen energii za rok 2017 i na pewno w perspektywie kolejnych lat jest energia ciepła przesyłana miejską magistralą ciepłowniczą.

Źródło: Dane własne i http://www.cena-pradu.pl/ogrzewanie.html

Koszt ogrzewania nowo wybudowanego i termoizolowanego domu jednorodzinnego o pow. 150m2 to ok 2115zl rocznie. (Dane 2018)

Źródło: Dane własne i http://www.cena-pradu.pl/ogrzewanie.html

Na uwagę zasługuje fakt , ze odnawialne źródła energii konkurują cenowo z ciepłem systemowym , do czasu kiedy nie przyjrzymy się kosztom energii elektrycznej niezbędnej do wytwarzania energii cieplnej w pompie ciepła ( pompa ciepła 27KW pobiera ok 6,8KW ). Drugim aspektem przemawiającym za uzasadnionym podłączeniem do miejskiej sieci grzewczej jest dostępności mocy grzewczej z węzła ciepłowniczego.

„smartDHS” oferuje aktualnie kompaktowy węzeł cieplny, ścienny - dwufunkcyjny o mocy 150KW C.O. i 45 C.WU. ( seria FONDO combi) o wartości 2- krotnie niższej niż dostępne o tej samej mocy odnawialne źródła energii.

Ma to szczególne znaczenie dla zastosowania kompaktowych stacjonarnych węzłów ciepłowniczych w zakładach produkcyjnych lub sklepach wielopowierzchniowych , magazynach gdzie zapotrzebowanie w moc grzewczą jest liczone w megawatach.

„smartDHS” posiada w ofercie takie urządzenia.

Kogeneracja czyli jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej obniża znacząco cenne tych dwóch źródeł energii, na które w dzisiejszych czasach powinien stawiać inwestor.

Relatywny niski koszt korzystania z ciepła systemowego to nie wszystko. Z pewnością koszt zakupu kompaktowego węzła cieplnego może zniechęcać klienta do takiej inwestycji na rzecz pieca gazowego.

Źródło: cennik sklepów internetowych i oferta „smartDHS”

Wybór taki jest uzasadniony ponieważ cena dwufunkcyjnego ( C.O. + C.W.U.) pieca gazowego jest 2 krotnie mniejsza od kotła na paliwo stałe z zasobnikiem i dwufunkcyjnego węzła cieplnego ale koszty cen paliw do wytwarzania w nich energii cieplnej jest 30% wyższy od ciepła systemowego i 35% wyższa od kotła opalanym ekogroszkiem.

Przedstawiona powyżej analiza dowodzi ,że zainwestowanie w urządzenie grzewcze do korzystania z ciepła systemowego będzie dobrym wyborem na przyszłość.

Na potwierdzi naszej analizy przedstawiamy wyniki ankiety wykonanej wśród klientów korzystających już z ciepła sieciowego.

    

źródło: „Ciepłownictwo systemowe i kogeneracja sposobem poprawy jakości życia mieszkańców i ograniczenia emisji” Jacek Szymczak, Izba Gospodarcza Ciepłownictwo w Polsce.

 

źródło: „Ciepłownictwo systemowe i kogeneracja sposobem poprawy jakości życia mieszkańców i ograniczenia emisji” Jacek Szymczak, Izba Gospodarcza Ciepłownictwo w Polsce.

Z ankiety wynika, że urządzenie grzewcze wygodne w użyciu i ekologiczne cieszy się największym zainteresowaniem wśród nabywców. Wszystko to kosztem ceny. Koszt urządzenia nie jest aż tak bardzo znaczący.  Węzły cieplne spełniają te oczekiwania a wartością dodaną jest fakt , że są bezpieczne.

Zapraszamy do korzystania z oferty smartDHS

 


Powrót